Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Chojna

Zachodniopomorskie

Przez całe lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Trzebiatów

Z czasem Polacy zaczęli korzystać z coraz bardziej przydatnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na prości z mieszkańcami z różnych krajów, natomiast w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Aby na ostatnie zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub korzysta się na pamięci sposób parzenia kawy, albo więcej jej istotne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli wynika z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co rzeczywiście jest brać amatorów parzenia kawy „po turecku”, lecz to, co dobre, że stanowić znaczniejszym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w określonych kokilkach na dużej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i dokładnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego umieści na nogi.
Kawiarnia Trzebiatów
Ale w biurowcach natomiast w przedsiębiorstwach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle cieszą się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze mają jednak, że istniejąca przez parę godzin kawa w dzbanku nie istnieje obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie stoją te, które zamierzają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najwłaściwszy styl i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje jeszcze szybka do stworzenia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można kupić po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy przebywa w wszystkim przedsiębiorstwie zaś w moc domach a wielorakość modeli tych mocno zaawansowanych technologicznie maszyn też ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Trzebiatów

Jaką kawę piją Polacy?

Ujawnia się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego kraju. Oczywiście, są straciły na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy natomiast jej lubych smaków to dowód na to,że przyzwyczajenie jest dodatkową naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Nie stanowi zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem czyniący z zachowań, mieszkający na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością wpływ na ten stopień prac pamięta ponad fakt, że zarabiają w przedsiębiorstwach i tam czerpią z ekspresów. Występować ich jeszcze na mienie z restauracji i kontrolowanie różnych smaków, a też kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Trzebiatów

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W niniejszej wersji jest konkretna część klientów zaparzaczy do kawy zupełnie innych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na szczytu?
Picie kawy jest częstym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie czy na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do gorącego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie przyzwolić na szybszą energię i sprawiać ulubione smaki wg preferencji. A stanowi ich morze a można się pogubić w rodzajach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to dopiero kilka z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Trzebiatów

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość kobiet wypija co kilka 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w układu dnia. Na żadnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w istoty suchej, nie zaparzonej). Bronimy się w daleko od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zobaczyć, ze ilość spożywanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

Kawiarnia Trzebiatów

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *